3. Uluslararası Armada Sanat Festivali / 16-31 Ekim 2017


III. ULUSLARARASI ARMADA SANAT FESTİVALİ

16-31 Ekim tarih aralığında Armada Avm Hayat Sokağı III.Uluslararası Sanat Festivaline ev sahipliği yaptı.

İki grup sanat dalında uygulama ve sergiler olan festivalde; 16 31 Ekim tarihleri arasında Armada AVM izleyicileri ile sanatın bir çok dalın da çok keyifli anlar yaşadı. 
İlk olarak ‘’Seramik Sanatının Genç Yüzleri’ ’Projesi hayata geçirildi. Bu proje Kültür bakanlığı Gençdes işbirliği ile gerçekleşti. Türkiye genelindeki Güzel Sanatlar Fakülteleri Seramik Bölümü öğrenci ve sanatta yeterliliğini tamamlamış sanatçı adaylarından oluşan genç sanatçı adayları ve ustalar çeşitli sergileme ve uygulama atölyelerini hayata geçirerek izleyici ile buluştu. Seramik sanatının günümüzde ulaştığı noktayı, farklı şekillendirme ve pişirim tekniklerinin uygulanarak, sanatseverlerle Armada Avm alanlarında buluştu.

Anadolu topraklarından çıkan seramik sanatının geleneksel olarak varlığını sürdürdüğü üretimler yöresel sanatçıların uygulamalarıyla hayata geçirildi, dekorlama ve çini atölyeleri oluşturuldu. Kütahya’dan gelen usta sanatçılar uygulama tekniklerini gösterdi.

İkinci grupta ise resim sanatının önde gelen isimlerinden ve gençlerden resim atölyeleri oluşturarak ve uygulamalar yaparak izleyicileri iç içe çalışmalar yapıldı.

Festival süresince seramik ve resim sanatının uygulama süreçleri izleyici tarafından doyasıya gözlemlenerek ve uygulama atölyelerinde hayata geçirilerek, sanat algısı alışveriş merkezine taşındı.

Festival süresince, resim, heykel, fotoğraf, çini ve seramik sanatının genç yüzleri projesi sergileri düzenlendi

Seramik festival Organizasyonunu, Hacettepe üniversitesi G.S.F.Seramik Bölümü Öğretim Görevlisi, Mutlu Başkaya’nın sanat danışmanlığında yürütüldü. Resim festival organizasyonu sanat danışmanlığını ise Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi bölümü ,Resim İş Anabilim dalı öğretim üyesi, Prof. Nur Gökbulut tarafından yürütüldü. Resim katılımcı sanatçıları Nur Gökbulut, Zafer Gençaydın, Mehmet Ali Doğan, Nihat Kahraman, Ayla Aksoyoğlu, Nadire Özbek, Momunbek Astar, Jildiz Asangali, Reha Benderoğlu, Sezai Kara, Erdem Ünver, Hülya Canbaz, Alptekin Soy, Svetlana İnaç, Özgül Altuntaş, Şükran Bulut, Yasemin Kayabaşı ve  festivalin koordinatörlüğü “Sanat hayat birlikte” sloganıyla yola çıkan Galerim Sanat Galerisi yöneticisi Meral Öztürk tarafından yapıldı.