HASAN FUAT SARI "Mekan Arayışı Üzerine Notlar"


HASAN FUAT SARI "Mekan Arayışı Üzerine Notlar"

Heykel Sergisi │ Statue Exhibition

07 – 31 Mayıs 2015

1953 Tarsus Yalamık köyü doğumludur. Sanat öğrenimine Den Haag-Hollanda Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisinde başlamış olup, İDGS Akademisi (İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) 1977-78 mezunudur.

Açık hava- mekan düzenleme, anıtsal işleri yanı sıra bir çok müze ve özel koleksiyonda eserleri bulunan sanatçının yapıtları Finlandiya dışında Türkiye, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İspanya, Avustralya, Almanya, Belçika, İngiltere gibi dünyanın bir çok ülkesinde izleyicilere ulaşmıştır.

1980’den beri Finlandiya’nın Turku kentinde sanatçı ve kültür tarihi öğretim üyesi olarak yaşamını sürdüren Hasan Fuat Sarı’nın İzmir Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisinde “Mekan Arayışı Üzerine Notlar” adlı sergisi 6 - 30 Nisan 2015 arası izleyicilere sunuluyor.

Sergi Finlandiya Kültür Bakanlığı ve Güney Batı Finlandiya Sanat komitesi (Taiteen edistämiskeskus,- Arts Promotion Center) tarafından verilen destek bursları ile gerçekleşiyor.

Hasan Fuat Sarı bu sergisinde de değişik malzemelerle Su, Çevre ve Toplumsal sorunlar ile birlikte, farklılık, dialog ve tartışma kültürüne göndermeler yapıyor, izleyiciye politik, ironik, karşıt dengeli sorular bırakmaya çalışıyor yapıtlarıyla.

2015 yılında Türkiyeye taşınan bu sergi Hasan Fuat Sarı’nın 35. yıl dönüm sergilerinden biri olarak çeşitli dönemlerde üretmiş olduğu yapıtlarından, notlarından, düşüncelerinden örnekler ile sunuluyor.