Heykel Resim Baskı GM Dükkan
Bağdagül DEMİRTÜRK

Ilk Lisans eğitimini Hecettepe Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamlamıştır, İstanbuldaki özel şirketlerde çalışmış hayatını Bodrum’da geçirmeye karar verdikten sonra sanatla ilgilenme hayalini Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel  sanatlar Fakültesi  Resim bölümünü kazanarak gerçekleştirmiştir.  Daha sonra aynı anda Yüksek Lisans Eğitimleri için Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Bileşik Anasanat Dalında Resim, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsünde Seramik Yüksek Lisansını tamamlamıştır. 

 

Sanat hayatı boyunca  8 Mart Dünya Kadınlar Günü 3.Uluslararası Jürili Karma Sergisi 3.lük , 9. ve 8. Uluslararası Gizem Frit Seramik Yarışması, Türkiye Barolar Birliği Seramik Ödül Heykelciği Yarışması, TC. Kültür Turizm Bakanlığı 73.Devlet Resim Heykel Yarışması ''Resim''  ve ''Özgün Baskı'', Evin Sanat Galerisinde Nuri İyem  ve İzmirde  Turgut Pura Vakfı Resim Yarışması Sergileme ve Bodruma Mavi Yakışır Atık Metal Yarışmasında Birincilik ve Mansiyon ödülleri bulunmaktadır. Ayrıca Ankara Başkent Üniversitesi Seramik Raku Pişirim Çalıştayı,  VI. Uluslararası Hacettepe Üniversitesi Macsabal Odun Pişirimi Sempozyumu, Karya Akademi Tüzüm Kızılcan İle ''Sagar Pişirim Tekniği'' çalıştayı, Prof. Sevim Çizer ile Lüster Seramik Pişirimi  Çalıştayı, Bodrum Tasarım Köyü’nde Müzz Design tasarımcıları Melodi Bozkurt ve Erin Türkoğlu liderliğinde   "Güneş ve Ötesi" Atölyesi workshopu  ve Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin - Prof. Dr. Devrim Erbil ile  “Özgün Baskı Çalıştayı”na katılmıştır.

 

Resim ve Sramik çalışmalarında ''Zaman- süreç - döngü ” etkileri sonucu  “eskime, yaşlanma, yok olma, çürüme, bozulma, iz” gibi tepkime kavramlarını sorgulayan sanatçı, bu kavramlara görsel bir anlatım kazandırma sürecinde;  metal ve malzemeyi  ana unsur olarak kullanır, bu da eserin biçimlendirme olanakları çerçevesinde yeniden inşası olarak tanımlar ve kullanılan malzemenin  sahip olduğu anlam sanat nesnesine dönüşümü sırasında farklı bir kimlik ile eserin bir parçası olur.

 

2019 ve öncesinde birçok karma sergiye katılan sanatçı en son 2019 da Artankara V.Çağdaş Sanat Fuarı, İzmir Büyük Efes Sanat Günleri, Contemporary Step İstanbul, ve ABD Art Basel Contex Miami Çağdaş Sanat Fuarı, International Varna Art Meeting City Gallery Bulgaria ve Berlin Forum Factory e katılmıştır.

Sanatçının Eserleri