Siret Uyanık "Metaforik Dokunuşlar" Resim Sergisi


SİRET UYANIK
" Metaforik Dokunuşlar │ Metaphoric Touching "
Resim Sergisi │ Painting Exhibition
5 Ocak January │ 19 Ocak January 2018

 
Açılış Tarihi ve Saati / Opening Date and Time:
05 Ocak January 2018 / Cuma - Friday Saat / 17:00 - 19:00 │5-7pm
GaleriM Sanat Galerisi: Armada AVM 2. Köprü Söğütözü – Ankara

 
Siret UYANIK 'ın "Metaforik Dokunuslar" adlı resim sergisi 5 -19 Ocak tarihleri arasında GaleriM Sanat Galerisi “Armada Avm.2.nci Köprü’de” sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır.
 
Siret Uyanık resimlerinde imge olarak taş formunu kullanır ve tuvallerinde soyut formlarla renksel bir müzikalite sunar. Taşların geçmişten geleceğe uzanan sonsuz yaşam döngüsüne, akıp giden zamana ve yaşamlara tanıklık etmesini resmeder. Onların geçmişten geleceğe uzanan süreçte tarihe tanıklık eden köprüler olarak tanımlarken bunu kimi zaman hüzünlü kimi zaman coşkulu fırça darbeleriyle doğanın içinde barındırdığı bir çok hikayesini gizemini koruyarak izleyiciye aktarır. Sanatçı zaman zaman da doğanın tükenmeye ve bozulmaya doğru gidişine vurgu yaparak çevresel olaylara olan duyarlılığını ve kaygısını yansıtır. Geleceğe yönelik kaygıların ve geçmişin ayak izlerinin yoğun biçimde anlatıldığı, evrensel bağlamda var olanla gelecek arasında bağlantı kurarken renk ve biçim ilişkisini özgün bir dille tuvallerine aktarır.
    Farklı bir gözle doğaya ve doğa olaylarına etkili bir biçimde bakan Siret Uyanık, resimlerinde değişkeni ve değişik olanı değişim anıyla gözlemlemek istemektedir. Rengin egemen olduğu biçim kaygısından uzak, doğanın yorumlanması ve bu süreçteki eylem sanatçının resimlerindeki anlayışın bir bütünüdür. Geleceğe yönelik kaygıların ve geçmişin ayak izlerinin (Küresel ısınma, doğa dengesinin bozulması vs.) yoğun bir biçimde anlatıldığı, çerçevenin sınırlayamadığı, fırça darbelerinin bir kuş misali kanat çırpıp evrensel bağlamda var olanla gelecek arasında bağlantı kurması ve bütünleşmesi eserlerinin ana temasını oluşturmaktadır.
       Özgün bir dile sahip olmanın getirdikleriyle geleceğe ışık tutan sanatçı coşkularını konunun bütünlüğüyle yoğurmaktadır.  Doğa, onun tuvalinde buruk bir heyecanla izleyiciye sunulur.
 
Siret UYANIK
Ankara’da doğdu. Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde resim eğitimi aldı. 2004 yılından sonra Ressam Özdemir Yemenicioğlu atölyesinde çalışmalarına devam etti. Azerbaycan ve Türkiye’deki  çeşitli atölyelerde dersler alan Siret Uyanık doğaya ve çevreye duyarlı projelerde aktif çalışmalar yapmış ve ödüller almıştır. Çeşitli üniversitelerde kent ve çevre konularında sunumlar yapmış bildirileri kitapçıklarda yayınlanmıştır. Ayrıca art terapi proje çalışmaları yapmıştır. 2012 yılında Amerika´da yayınlanan International Contemporary Masters V ( Uluslararası Çağdaş Sanatçılar ) kitabında yer alan sanatçı ayrıca Import Artists The World (Dünya’ daki Önemli Sanatçılar) kitabının 2013 basımında yer almıştır. Çeşitli illerde resim çalışmaları yapan sanatçı 2010 yılından beri Ankara’da kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. GESAM ve UPSD Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği  üyesidir. Uluslararası İzmir Sanat Bienali ve Ankart 2012 Sanat Fuarına katılan ressamın eserleri yurtiçi ve yurtdışında bir çok galeri ve müzelerde sergilenmiş olup kataloglara girmiştir.
 
Ödüller 
 
2008 Turgut Pura Vakfı Resim ve Heykel Yarışması - İKİNCİLİK ÖDÜLÜ
2007 Çevre ve Orman Bakanlığı "Küresel Isınma ve Çevre Kirliliği" konulu resim yarışması -  MANSİYON.