ELVİRA BACHELVIRA BACH “VON MIR AUS” 

Resim Sergisi │ Painting Exhibition
16 Mayıs – 27 Haziran 2013

Elvira Bach 1967 ve 1970 arası „Staatliche Glasfachschule Hadamar“ okulunda okumuştur. İki sene sonra ise Berlin‘e taşnıması ardından Hann Triererin desteği ile Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi‘nde resim bölümünü okumuştur. Eğitimini finanse edebilmesi için Fuayelerde ve „Schaubühne am Halleschen Ufer“ de suflör olarak çalışmıştır. 1982‘de Bach bir süreliğine Santa Domingo, Dominik Cumhuriyeti‘nde, ressamlığını sürdürmüştür. Bu süreç sanatçının esin kaynağı olmuştur ve eserlerinde oldukça yansımaktadır. Daha henüz 29 yaşında iken Bach aynı yıl içinde „Documenta VII“ de sergi açmak için davet edilmiştir. Bunu izleyen çok sayıda sergiler Müze ve sanat toplumlarında gerçekleşmiştir. Rasyonalite yerine Bach güçlü bir vurgu ile, enerjik, hatta kimi zaman agresif bir resimsel dili kullanarak geniş açılı ve şehvetli dizi eserler sunar. Bir çok eserinde ise yinelenen konu kadın ve cinselliktir. 1978‘ledren itibaren Oto-portre çalışmalarına başlamıştır. Genellikle kendini tanımlamak için eşyalarını ve aksesuarlarını kullanmaktadır. 1980‘lerin başlarında ise yılan motifi Bach için önemli bir yer almıştır.

Elvira Bach’ın “Kadın Resimleri” ‘indeki yalınlığı ve ayrıcalığı olan resimler ülkesinde ve uluslararası sanat ortamında sanatçıyı simgeleştirmiştir.

“Sanat yapan, sürekli var olmalıdır.” sözleri sıra dışı olan sanatçının kendisini ve eserlerini karakterize etmektedir. Otuz yıldan fazla olan bu yansız çalışmaları, eserlerinin benzersiz ve karıştırılamaz olmalarını sağlıyor. Elvira Bach‘ın temel temalarına olan sadakati onu bir model ve bir izleyici olarak alman ve uluslararası sanat sahnesinin ikonu haline getirmiştir.