Heykel Resim Baskı GM Dükkan
Umut Nur SUNGUR

TED Ankara Koleji, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Işletme bölümünü ve Hacettepe Üniversitesi Aktüerya yüksek lisans programını bitiren Umut Sungur, 15 yıl kurumsal hayatta uluslararası banka ve sigorta şirketlerinde yönetici olarak çalışmıştır.

2013 yılında sanatın yaratım süreci içinde olma isteği ile önce kara kalem desen üzerine kurslara sonra yağlıboya kurslarına katılmıştır. Ressam Ertuğrul Ateş ile ve Chelsea College of Arts London’da ressam Enver Gürsev ile yağlıboya üzerine çalışmalarını sürdürmüştür. 2018 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Okuma ve Üslup Tarihi eğitimi almıştır. 2021 yılında heykel üzerine Cenk Doğusal’ın atölyesinde eğitim almaya başlamıştır.

2019 yılında uluslararası sanat yarışmasında “özel takdir ödülü” almış, ilki 2018, ikincisi 2023 yılında olmak üzere 2 kişisel resim sergisi açmış ve birçok ulusal ve uluslararası karma resim sergilerine katılmıştır.

Hem ulusal hem uluslararası platformlarda sanat ve sanatın yaşamımızdaki rolü ve yeri üzerine konuşma ve sanat workshopları vermekte, Onedio Yazio platformunda ve 46’lık dergide sanat üzerine köşe yazıları yazmaktadır. 2021 yılında İstanbul, Bağdat Caddesi’inde “Umut Sungur ile Umutlu Şeyler” kültür ve sanat atölyesini açmış ve çalışmalarına bu merkezde devam etmektedir.

Sanatçının Eserleri