Heykel Resim Baskı GM Dükkan
SERAP ÜNAL

Lisans eğitimini KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde bitirip, Yüksek Lisans eğitimini ve ardından Doktorasını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsünde tamamladı.

Kendi alanında ulusal ve uluslararası 30 makale, 82 bildirisi bulunmaktadır. Basın Müzesi-İstanbul, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi (Atlas Sineması) –İstanbul, Antalya Arkeoloji Müzesi,  İl Kültür Müdürlüğü Sergi Salonu - Isparta, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi – Burdur, Uludağ Üniversitesi Sanat Galerisi - Bursa, Titanik Belüx - Belek, Muratpaşa Belediyesi Fuayesi Sergi Salonu - Antalya, Kaleiçi - Antalya ve Maksem Cumhuriyet Sanat Galerisi (Sarnıç) - İstanbul olmak üzere 10 kişisel sergisinin yanında 217 sanatsal etkinlik ve karma sergiye katılmıştır.

Kamboçya, ABD, Almanya, Romanya, Ukrayna, İspanya, Belçika, Bulgaristan, Kazan, Türkmenistan, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Japonya vb. birçok ülkede alanıyla ilgili etkinliklere katıldı. Yurtiçi ve yurtdışı çeşitli resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri yer almaktadır. Alanında 11 ödül sahibidir. Avrupa Birliği (AB), TÜBİTAK, BAKA vb. resmi devlet kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen 38 projede, proje yürütücüsü olarak görev yapmıştır. Yanı sıra, Arkeoloji ve Sanat Yayınlarından, “ Anadolu Pişmiş Toprak Kültüründe Göller Bölgesi” isimli bir kitap çalışması mevcuttur.

Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Öğretim Üyesi (Doçent) olarak Seramik ve Cam Bölümü Başkanlığı, Seramik Araştırma Uygulama Merkez Müdürlüğü ve Arkeoseramik ASD Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Paleolitik ve Mezolitik dönemlerden günümüze kadar ulaşan hatta çok daha öncesine giden mağara resimlerinden anlayabileceğimiz gibi sanat, mimesis ve gerekse poisesis olarak insanla birlikte var olmuştur. Bu bağlamda yayınlarında ve eserlerinde, 9000 yıllık seramik coğrafyası olan Anadolu’daki tinsel, mitolojik arkeoseramik ve geleneksel objelerden hareketle, bu kıymetli hazineyi estetik anlayışla, suje-obje ilişkisi bağlamında simgeselden soyuta taşımayı eserlerinde amaçlamıştır.

Sanatçının Eserleri