Desen Heykel Resim Baskı Seramik GM Dükkan
Hüseyin MACAR

1960 yılında Kırşehir Mucur’da doğdu. 1983 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı Zahit Büyükişliyen Atölyesi’nden mezun oldu.

1997 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Bölümünde mastır yaptı. ilk yağlı boya çalışmalarına Söbütay Özer’le başlayan sanatçı, doğayı yarı soyutlamacı olarak renk lekeleriyle yorumlamaktadır. Bunu yaparken de yaşanmış olduğu Seyfe Gölü’nün motiflerinden faydalanmaktadır.

Bugüne kadar yüzden fazla kişisel ve karma sergiye katılan sanatçının yerli koleksiyonlarda, Başta Amerika, Almanya, Belçika, Macaristan, Avusturya ve Fransa olmak üzere yabancı koleksiyonlarda çok sayıda eserleri mevcuttur. Ayrıca resmi kuruluşlarda eserleri bulunmaktadır.

Uzun süre Ankara’nın birçok ilçelerinde resim öğretmenliği yapan sanatçı, son yedi yıl Ankara il Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Kültür Komisyonu’nda Resim Komisyonu Başkanlığı yaptıktan sonra 2009 yılında emekli olmuştur. Halen özel atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

 

Sanatçının Eserleri