Desen Heykel Resim Baskı Seramik GM Dükkan
Siret UYANIK

Ankara’da doğdu. Balıkesir devlet güzel sanatlar galerisi atölyesinde Ressam Özdemir Yemenicioğlu atölyesinde ders aldı. Azerbaycan da ve Türkiye de çeşitli sanat atölyelerinde Resim eğitimi aldı ve çalışmalar yaptı. Eserleri yurtdışında ve yurtiçi de birçok müzelerde ve galerilerde sergilendi ve kataloglara girdi. Çevre konusunda çalışmalar yapan sanatçı bu konuda sergiler açmış ve ödüller almıştır. Hacettepe Üniversitesinde ,Tekirdağ Kentfor Sempozyumunda, THK Üniversitesi‘nde, Necmettin Erbakan Üniversitesi‘nde Almanya Solingen Müzesi’nde ve Doğa Kolejinde sunumlar yapıştır.2012 yılında Amerika´da yayınlanan INTERNATIONAL CONTEMPORARY MASTERS V (ULUSLARASI ÇAĞDAŞ SANATÇILAR) kitabında yer alan sanatçı ayrıca IMPORTANT ARTISTS IN THE WORLD (DÜNYADAKİ ÖNEMLİ SANATÇILAR)kitabının 2013 basımında yer almıştır. Çeşitli illerde resim çalışmaları yapan sanatçı 2010 yılından beri Ankara’da kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. GESAM ve ULUSLARASI PLASTİK SANATÇILAR DERNEĞİ üyesidir. Uluslararası izmir sanat bienali ve Ankart 2012 sanat fuarına katılmıştır.

Doğa ve çevre konularında duyarlılığı ve yaptığı çalışmaları nedeniyle birçok üniversitede çalıştaylara  katılmış sunum ve sergiler yapmıştır. Farklı bir gözle doğaya ve doğa olaylarına etkili bir biçimde bakan Siret Uyanık, resimlerinde değişkeni ve değişik olanı değişim anıyla gözlemlemek istemektedir. Rengin egemen olduğu biçim kaygısından uzak, doğanın yorumlanması ve bu süreçteki eylem sanatçının resimlerindeki anlayışın bir bütünüdür. Geleceğe yönelik kaygıların ve geçmişin ayak izlerinin (Küresel ısınma, doğa dengesinin bozulması vs.) yoğun bir biçimde anlatıldığı, çerçevenin sınırlayamadığı, fırça darbelerinin bir kuş misali kanat çırpıp evrensel bağlamda var olanla gelecek arasında bağlantı kurması ve bütünleşmesi eserlerinin ana temasını oluşturmaktadır.

Özgün bir dile sahip olmanın getirdikleri ile geleceğe ışık tutan sanatçı coşkularını konunun bütünlüğü ile yoğurmaktadır. Doğa, onun tuvalinde buruk bir heyecanla izleyiciye sunulur

Sanatçının Eserleri